Forums › English Language Forums › General › The Bazaar

Search

Selling Rock Jelly Mail, no UV, cheap.

2 replies [Last post]
Sat, 03/03/2012 - 11:28
Fauxhownd's picture
Fauxhownd

Selling it for cheap. Make an offer.

Sat, 03/03/2012 - 12:01
#1
Fauxhownd's picture
Fauxhownd
I did some figuring for this

I did some figuring for this item. Costs 400CE + mats to craft, and 1800CE to unbind. 2200CE x 65 = about 125,000 crowns.

I'll sell it for 75,000 crowns.

Sat, 03/03/2012 - 13:20
#2
Alynn's picture
Alynn
LOL

right...........lets see..........

75000cr = 1154CE (assuming 1ce = 65cr)

cost of recipes: 1000cr + 4000cr + 10000cr = 15000cr
cost of CE for crafting: 50ce + 200ce + 400ce = 650ce
cost of Cr for crafting: 400cr + 1000cr + 2500cr = 3900cr
cost of materials: Little to none cause people have way too much cores, and drops and shards and whatnot. lets say around 1000cr if you buy some

all together thats 19900cr and 650CE, which is a total of 62150cr.

Hmm..........it costs me 12850cr less to craft it than to buy it? not a good start lol

try lowering the price to 65000cr >_>

Powered by Drupal, an open source content management system